15 دلیل ایجاد جوش های شبانه و روش درمان آن


1- از حوله یکبار مصرف استفاده کنید.

از یک حوله دو بار استفاده نکنید، چرا که با اینکار باکتریها را به پوست خود منتقل می کنید.

دکتر "جالیمین"، استاد یار دانشکده پزشکی "مونت سینای آمریکا "و نویسنده کتاب "قوانین پوست" می گوید:

برای اینکه از شر جوشهای شبانه خلاص شوید، از حوله های یکبار مصرف استفاده کنید و هرگز از یک حوله دوبار استفاده نکنید.


2- سرتان را روی بالش تمیز بگذارید.

آلودگی، گردو غبار و چربی از موهای شما به بالش منتقل می شود. باور کنید بالش محل مناسبی برای رشد باکتریهاست. رویه بالش خود را حد اقل یک تا دو بار در هفته تعویض کنید.

دکتر "روساک" یکی از متخصصین پوست پزشکی شهر نیویورک می گوید:

از رویه بالشی "ساتن" استفاده کنید. بافت این پارچه رطوبت را مثل پنبه جذب نمی کند و در نتیجه دیرتر باکتریایی می شود.


3- ریموت کنترل تلویزیون را با الکل ضد عفونی کنید.

ریموت کنترل تلویزیون پر از باکتری است که میتواند به دستان و صورت شما سرایت کند. این باکتریها عامل ایجاد لک و جوش آکنه ای روی پوست صورتتان می باشند.

دکتر "جالیمان" یکی از متخصصین پوست پزشکی می گوید: دستان خود را پس از تماس با ریموت کنترل بشوئید و ریموت را روزی یکبار با پنبه آغشته به الکل ضد عفونی کنید.


4- از خوردن کیک و شیرینی و شکلات قبل از خواب خوداری کنید.

خوردن شیرینی در شب، سطح قند خون را بالا می برد و ایجاد التهاب پوستی می کند و شرایط را برای ایجاد جوشهای آکنه ای مهیا می سازد.

دکتر "جولی روساک" یکی از متخصصین پوست پزشکی آمریکا می گوید: مصرف قند و شیرینی قبل از خواب منجر به افزایش انرژی بدن شده و خواب شما را تحت تأثیر قرار می دهد. در خواب نوعی استروئید بنام " گولوکو-کورتیکوئید" در بدن آزاد می گردد که جوشهای آکنه ای را تشدید می کند.


5- یک هفته قبل از شروع "پریود ماهیانه" صورت خود را با با صابون گوگرد ارگانیک بشوئید.

دکتر " جاشوآ زنخیر " مدیر تحقیقات لوازم آرایشی بهداشتی و بالینی پوست پزشکی بیمارستان "مونت سینای" نیویورک می گوید:

یک هفته قبل از پریود ماهیانه، غدد چربی ساز دچار جهش هورمونی شده و چربی سازی تشدید می گردد و پوست را مستعد جوشهای آکنه ای می کند. لذا توصیه می کند، برای کاهش جربی اضافی روی پوست، در این دوره زمانی پوست را با صابون گوگردی بشوئید. برای اینکار پوست را با صابون گوگردی ارگانیک کف آلود کرده و یک دقیقه ماساژ دهید، سپس با آب ولرم بشوئید.


6- به پهلوها و شکم نخوابید.

دکتر "جولی روساک" می گوید: زمانی که شما به شکم و پهلوها می خوابید، چربی و روغن از موی شما به پوست صورت سرایت می کند و میتواند عامل جوش آکنه ای شود. او توصیه می کند، سعی کنید به پشت بخوابید و موهای خود را با یک هد بند به عقب جمع کنید تا با پوست صورت در تماس نباشد. با یک بالش اضافه سر را بالا نگهدارید تا صبح که از خواب بیدار می شوید، چشمانتان پف نکند و خطوط چین و چروک در اطراف چشم ایجاد نگردد.


7- هرگز با استرس و عصبانیت به رختخواب نروید.

دکتر"جاشوآ زنخیر" می گوید: استرس عامل افزایش تولید چربی و محرک التهابات پوستی و عامل جوش آکنه ای است. لذا توصیه می کند، قبل از خواب با انجام کارهایی مثل مدیتیشن، یوگا و یا گوش دادن به یک موزیک ملایم، استرس را کاهش دهید. این کار به جلوگیری از جوشهای شبانه کمک فراوانی میکند.


8- تلفن همراه خود را به رختخواب نبرید.

دکتر "جالیمن" یکی از متخصصین پوست پزشکی می گوید: باکتریهای موجود در تلفن همراه می تواند پوست را در اطراف دهان و گونه ها باکتریایی کرده و مستعد جوش آکنه ای شود. لذا اگر مجبور به انجام اینکار هستید، گوشی خود را با یک پنبه آغشته به الکل ضد عفونی کنید.


9- در اتاق سرد بخوابید.

دکتر" پل جراد فرانک" مدیر جراحی انجمن لیزر پوست در شهر نیویورک می گوید: یک اتاق بیش از حد گرم، باعث باز شدن منافذ پوست و ترشح چربی می گردد و در نتیجه پوست دچار جوشهای آکنه ای می شود.


10- ساعت خواب شبانه را 8-7 ساعت محدود کنید.

دکتر "مگان او-برایان" مربی بالینی مرکز پوست پزشکی "ویل کورنل" می گوید: کمبود خواب شبانه ، استرس را در بدن تشدید می کند و در نتیجه سطح تولید "گلوکو-کورتیکوئید" در بدن افزایش می یابد و غدد چربی ساز در بدن فعال می شوند و جوشهای آکنه ای تولید می کنند.


11- در طول روز دو بار دست و صورت خود را با صابون سیاه ارگانیک بشویید.

به دلیل استفاده مکرر از تلفن همراه، باکتریها و آلودگیها جذب پوست صورت می شوند. صابون سیاه ارگانیک، باکتریها و آلودگیها را از عمق پوست جذب کرده و پوست را سم زدایی و مرطوب میکند. با انجام اینکار شما از ایجاد جوشهای آکنه ای پیشگیری کرده اید.


12- به جوشهای خود دست نزنید.

دست زدن به جوشها احتمال وخیم شدن آنرا دو چندان می کند و همچنین میتواند باعث اسکاره شدن و ایجاد لک پوستی کند.

دکتر"مگان او-برایان" می گوید: جوشهای چرکی را بدون اینکه روی آن فشار بیاورید، کمپرس گرم کنید و سپس با صابون گوگرد ارگانیک محل جوش را کف آلود کرده و پس از یک دقیقه با آب ولرم بشویید.13- شبها قبل از خواب کرم رتینول به پوست صورت بمالید.

دکتر کانداس یکی از متخصصین پوست لاس وگاس و نوادا می گوید: کرمهای حاوی رتینول محرک تولید کلاژن در لایه میانی پوست هستند. کاهش تولید کلاژن عامل چین و چروک صورت است. صابون گوگرد ارگانیک نیز قابلیت تحریک تولید کلاژن را در پوست دارد و می تواند جایگزین رتینول باشد.14-از اسکراب"لایه بردار" شیمیایی استفاده نکنید.

ترکیبات شیمییایی تشکیل دهنده این محصولات، محرک غدد چربی ساز پوست بوده و جوش های آکنه ای را تشدید میکنند.

دکتر "مایکل لین" استادیار دانشکده پوست پزشکی کالیفرنیای جنوبی می گوید: بهتر است از یک پاک کننده ملایم مثل صابون سیاه ارگانیک برای باز کردن منافذ پوست استفاده کنید. صابون سیاه حاوی"اکتیو چارکل" بوده و پوست را به صورت عمقی سم زدایی می کند و شرایط برای تولید کلاژن و بازسازی پوست مهیا می گردد.


15- حداقل یک تا دوبار در هفته پوست صورتتان را با ماسک خانگی اسکراب کنید.

دکتر "عمر تو-رس" یکی از متخصصین پوست پزشکی آمریکا می گوید: حداقل یک تا دو بار در هفته پوستتان را با ماسک دست ساز خانگی، اسکراب و لایه برداری کنید تا منافذ پوست پاک شده و سلولهای مرده پوست حدا گردند.

یک ماسک دست ساز خانگی با قابلیت پاک کنندگی عمقی و صاف کنندگی پوست:

یک لیوان "ماست" را با یک قاشق چایخوری "پودر اکتیو چارکل" مخلوط کرده و روی پوست صورت بمالید. پس از 20 دقیقه با آب ولرم بشویید.بیماری پوستی روزاسه، مراقبت و درمان