جوشهای آکنه ای، مراقبت و درمان


جوشهای آکنه ای:

آکنه یک التهاب پوستی مزمن است و بیشتر از همه، نوجوانان را درگیر می کند. در دختران در سنین پایین تری بروز می کند. آکنه می تواند شدید یا خفیف باشد. ارث نیز یکی از فاکتورهای مهم بیماری بشمار می رود یعتی اگر والدین شما به این بیماری مبتلاء شده اند بقیه اعضاء خانواده باید بیشتر مراقب باشند.

این عارضه بیشتر به شکل نقطه های سرسفید و یا سرسیاه مشاهده می شود ولی اغلب موارد به شکل جوش نقطه ای سرسیاه نمود پیدا می کند. سرجوشهای سفید غالباٌ چرکی می باشند. بیشتریت تراکم جوشهای آکنه ای، ناحیه صورت، سینه، شانه ها و پشت می باشد. دلیل اصلی بروز جوشهای آکنه ای، فعالیت بیش از حد غدد چربی زیر پوستی است. این ضایعه به جز دستها و کف پاها میتواند بیشتر نقاط بدن را درگیر نماید.

در سنین نوجوانی و در دوره بلوغ، به دلیل تغییرات هورمون جنسی این غدد فعال شده و چرکی می شوند. چربی اضافه باعث انسداد مجاری پوستی شده و به شکل جوشهای سر چرکی خود را نمایان می سازد. چربی محبوس شده در زیر پوست باکتریایی شده و چرکی می گردد و جوشهای سرسفید را ایجاد می کند.

گاهی این چربی اطراف فولیکول مو را احاطه کرده و اجازه خارج شدن را به مو نمی دهد، لذا در این نقاط جوشهای سرسفید چرکی ایجاد می گردد.

آیا رژیم غذایی در ایجاد آکنه مؤثر است؟

باید گفت بله. اگرچه هنوز دلیلی بر اثبات این ادعا وجود ندارد ولی مشاهده گردیده است، خوردن غذاهای پرچرب، آجیل، شیرینی، تخم مرغ میتواند این ضایعه را شدیدتر کند. مصرف سبزیجات مثل اسفناج، هویج، گوجه فرنگی و شاهی در کنترل آکنه مؤثر می باشد.

خوردن چای و غذاهای پر ادویه و اغلب روغنهای حیوانی و معدنی، قرار گرفتن در محیط خیلی گرم و خیلی سرد، میتواند در تشدید این بیماری مؤثر باشد. استرس نیز یکی دیگر از عامل تشدید کننده جوش های آکنه ای می باشد.

از دیگر عوامل مهم در بروز و تشدید این بیماری، مصرف لوازم آرایشی، تعرق زیاد و اختلال غدد درون ریز و عوارض جانبی برخی داروها مثل قرصهای ضد بارداری، کورتیزول و هورمونهای مردانه می باشد.

روش درمان:

یکی از روشهای درمانی مؤثر جوشهای آکنه ای، شستشو با صابونهای آنتی باکتریال ارگانیک میباشد. صابون سیاه ارگانیک و صابون گوگرد ارگانیک اثرات درمانی خوبی را نشان داده اند.

روش شستشو با صابون سیاه و صابون گوگردی ارگانیک:

منطقه آکنه ای را با کف صابون آغشته سازید و یک دقیقه به آرامی با سر انگشتان ماساژ دهید. ماساژ کمک می کند باکتریها و چربیهای اضافی خارج شوند. 3 دقیقه استراحت دهید و سپس ابتدا با ولرم و بعد با آب سرد بشویید تا منافذ بسته شوند.

برای کنترل این عارضه پوستی سعی کنید:

1- از استرس و هیجان دوری کنید.

2- خواب منظم داشته باشید و به مقدار لازم استراحت کنید.

3- موهایتان را 4-3 بار در هفته با صابون سیاه ارگانیک بشویید.(صابون سیاه ارگانیک چربی اضافه و آلودگی های پوست و موی شما را به طور عمقی پاکسازی می کند و رطوبت مورد نیاز پوست را نیز تأمین می کند)

4- شبها قبل از خواب موهایتان را به پشت سر جمع کرده و ببندید.(موهای کثیف و چرب باعث انتشار چربی و باکتری به بالش زیر سرتان می شود و تماس پوست صورت با بالش آلوده منجر به باکتریایی شدن پوست و جوشهای آکنه ای می شود)

5- روبالشی خود را از جنس "ساتن" انتخاب کنید. ساتن مثل پنبه رطوبت جذب نمی کند و کمتر باکتریایی می شود.

6- بعد از ورزش و پخت وپز، صورتتان را با صابون سیاه ارگانیک بشوئید.

7- سعی کنید از مواد آرایشی روغنی و چرب استفاده نکنید.(مواد آرایشی فولیکولهای مو را مسدود کرده و آکنه را تشدید می کنند)

8- افرادی که پوستشان چرب است باید از کرمهای مرطوب کننده بدون چربی استفاده کنند. صابونهای ارگانیک و گیاهی، گلیسرین طبیعی دارند شستشو با صابونهای ارگانیک علاوه بر تغذیه و نظافت عمقی پوست، بواسطه گلیسرین گیاهی از رطوبت رسانی بالایی برخوردارند.

9- حتی الامکان، از مصرف لوازم آرایشی خود داری کنید و اگر مجبور به استفاده شدید، روزی دو بار صورت خود را با صابون سیاه ارگانیک بشوئید تا چربی و سموم آرایشی جذب شده، به صورت عمقی از پوست خارج گردد و پوست را نیز مرطوب کند.

10- نور خورشید معمولاٌ باعث بهبود جوش آکنه ای می شود ولی در بعضی افراد ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

11- در زمان قاعدگی، غدد چربی در بانوان فعالتر و حساستر می شود و در نتیجه پوستشان چربتر می گردد.

12- از حوله های یکبار مصرف استفاده کنید زیرا با کتریها در محیط مرطوب بهتر رشد می کنند.

13- بعد از ورزش حتماٌ دوش بگیرید.

ورزش و پیاده روی تأثیر مطلوبی در کاهش و بهبود جوشهای آکنه ای دارد.

14- از استرس دوری کنید. فشار های روحی و روانی این بیماری را تشدید می کند و ممکن است 5 سال و یا تا آخر عمر بیمار را درگیر کند. معمولاٌ با گذر از دوران بلوغ به خودی خود این عارضه برطرف می گردد.

15- افرادی که پوست چرب دارند، بیشتر مستعد آکنه هستند و باید صابون سیاه ارگانیک را به طور مداوم مصرف کنند.


بیماریهای لب، مراقبت و درمان