بیماری پوستی از نگاه طب سنتیباید توجه داشت که پوست عضو جداگانه ای نیست، بلکه با تکامی اعضای مختلف بدن ارتباط نزدیک دارد، در نتیجه سلامت و کارایی پوست است که تندرستی کامل اعضاء تأمین و تضمین می گردد. اینک که بر ما محقق شد، پوست با کلیه اعضاء بدن ارتباط مستقیم دارد میتوانیم به علت و منشاء بیماریهای آن بخوبی پی ببریم و تشخیص دهیم که اختلالات حاصله در آن نتیجه بد کار کردن اعضای مختلف بدن است و از آنجاکه مقادیر زیادی مواد سمی و زاید در نتیجه تلاش طبیعی بدن از راه پوست به خارج دفع می شود، لذا میتوانیم از این راه به مبدآ بیماریهای مختلف پی ببریم. مثلاٌ یبوست یکی از بزرگترین علل بیماریهای پوستی است. اگر روده ها کار خود را بخوبی انجام ندهند مواد زائد به طور منظم و به سرعت از راه روده ها دفع نمی شوند و این وظیفه بر عهده پوست محول می گردد که باید مواد اضافی را به خارج دفع کند. همچنین داروهای مختلف بویژه داروهایی که منشأ فلزی دارند و در نتیجه درمانهای پزشکی گوناگون در دستگاه های بدن جمع شده اند از راه پوست به خارج می ریزند. بسیاری از بیماریهای پوستی به خصوص تورم و التهاب پوست از این راه ایجاد می شوند.بنابراین بخوبی متوجه می شویم که پوست دروازه ای است که طبیعت برای خروج مواد سمی که از سوء تغذیه و زندگی خلاف بهداشت حاصل می شوند و یا در نتیجه مصرف داروهای مختلف تولید و جمع می گردند ایجاد کرده است و به این سبب است که پوست به کمک سایر اعضاء می آید و در دفع مواد زائد آنرا یاری می کند.در طب جدید بیماریهای پوستی عوارضی هستند که بهیچوجه با وضع داخلی افراد و طرز زندگی آنها ارتباطی ندارد و به همین دلیل است که درمان پزشکی پوست هیچگونه جواب مساعدی به آن نمی دهد زیرا بیماری را منحصراٌ به طور موضعی درمان می کند و به وضع داخلی بیمار توجهی ندارد. مثلاٌ برای معالجه بیماری پوستی نظیر جوش صورت(که مسلماٌ در نتیجه سوء تغذیه ایجاد می شود)ندانسته از مرهم ها و کرمهای موضعی استفاده می کنند. و در حالیکه درمان این بیماری فقط با یک دوره پاکسازی منظم بدن امکان پذیر است. جای شگفتی نخواهد بود که با این همه تلاش و کوشش هیچگاه به نتیجه مطلوب نمی رسند و در معالجه بیماری پوستی توفیق نمی یابند.
جوش صورت:

جوش صورت شش گونه است، که کلیه آنها با غده های ترشح کننده چربی پوست(نه غده های ترشح کننده عرق) یا غدد مربوط به پیاز مو ارتباط دارند. نوعی جوش وجود دارد که غدد چربی پوست سر را مبتلا می سازد و به پیشانی و صورت نیز سرایت می کند. در نوع دیگر پوست سر و گونه ها پوسته پوسته می شوند و شوره ایجاد میکنند. در نوع دیگر روی صورت برجستگی های سخت و شاخی ایجاد می شود(این نوع در سالخوردگان بیشتر مشاهده می گردد). در نوع دیگر در داخل برجستگی ها ماده ای پنیری شکل ایجاد می شود در عین حال برآمدگیها و تومورهای صورت و پوست افراد بالغ نیز جزو بیماریهای پوستی و از گروه جوش صورت بشمار می آیند. شایع ترین نوع جوش صورت عارضه ای معروف به "جوش سیاه" که در آن بینی صورت و پیشانی از دانه های سرسیاه پوشیده می شود. جوش صورت به هر نوع که ظاهر شود علت اصلی آن همواره عادت به تغذیه غلط و یبوست مزمن است. زیرا مواد زائدی که باید به خارج دفع شوند در دستگاه های بدن باقی مانده و ناچار از از راه غده های چربی پوست به صورت جوش سیاه از بدن به خارج رانده می شوند.


درمان جوش صورت:

استعمال و استفاده از مرهم و پماد برای رهایی از جوش صورت کار بیهوده ای است. درمان اساسی و مؤثر آن اصلاح رزیم غذایی است. گرچه تدابیر موضعی نیز می تواند به طور موقت نتیجه مطلوب بدهد. ابتدا باید شخص مبتلا به رژیم میوه به مدت پنج تا هفت روز و حتی ده روز اقدام کند(بر حسب شدت بیماری) و پس از آن رژیم هفتگی مقرر برقرار گردد. در بعضی موارد دوره های دیگر رژیم تمام میوه برای سه روز به فواصل یکماه لازم می گردد تا آنکه وضعیت پوست کاملاٌ به حالت اولیه برگردد. تنقیه شبانه با آب گرم جهت پاکسازی روده ها برای هفته اول به منظور ریشه کن ساختن یبوست نباید فراموش گردد. حمام داغ سولفات منیزیم(نمک اپسوم) دو الی سه بار در هفته در تمام اقسام جوش صورت بسیار مؤثر و مفید واقع خواهد شد.
آلوپسی آره آتا یا ریزش سکه ای موی سر:

بیماری است که موی سر در هر یک از ادوار زندگی از شیر خوارگی تا سنین پیری به طور سکه ای می ریزد. این عارضه معلول نوعی اختلالات در پیاز موها و غدد چربی پوست است ولی علت واقعی آن را براحتی می توان در هر یک از افراد بخوبی تشخیص داد.

تغذیه ناصحیح یعنی مصرف دائمی مواد غذایی عاری از املاح معدنی و عناصر حیاتبخش یکی از علل اساسی اغلب بیماریهاست. در عین حال ضعف بنیه و ناراحتی های عصبی توأم با نگرانی و اختلالات روانی نیز از علل دیگر این بیماری بشمار می روند. همچنین تب های عفونی که به روش طب جدید درمان شده باشند نیز گاهی منجر به ریزش قطعه ای موی سر می گردند. به علاوه مسمویت خونی ناشی از علل گوناگون نیز میتواند عامل بیماری پوستی آلوپسی آره آتا یا ریزش سکه ای مو باشد.درمان آلوپسی آره آتا:

در کلیه موارد ریزش قطعه ای موی سر با ید وضع سلامت عمومی بیمار را بهبود بخشید وهمزمان به درمان پوست سر نیز توجه کامل مبذول داشت. زیرا این دو نکته دو شرط اولیه بهبودند. باید شخص مبتلا را برای مدت چند روز به رژیم تمام میوه بگذارند و سپس از برنامه غذایی استفاده کنند. بعلاوه در اوایل درمان هر شب با آب گرم تنقیه بعمل آورند. دوباره هر چند وقت یکبار مجدد برنامه تمام میوه تمدید گردد. حمام داغ سولفات منیزیم هفته ای یک تا دو بار توصیه می گردد. همچنین ماساژ صبحگاهی و نیز تمرین تنفسی(ورزش های هوازی) مثل پیاده روی تند به مدت نیم ساعت در روز یا ورزش ایروبیک کمک قابل توجهبی به بهبود سریع بیماری خواهد کرد.

از لحاظ معالجات موضعی، پوست سر را هر شب به مدت پنج دقیقه با نوک انگشتان ماساژ دهند و صبح ها نیز پوست سر با یک برس شانه ای ماساژ داده شود. و برای آنکه نور آفتاب و هوای آزاد براحتی به پوست سر برسد از گذاردن کلاه خودداری کنند. برای آنکه ماساژ پوست مفید تر واقع شود نوک انگشتان را با روغن زیتون یا آبلیمو آغشته کنند که بسیار نافع واقع خواهد گردید. ریختن متناوب آب گرم و آب سرد به مدت چند دقیقه روی سر به بهبود کمک خواهد کرد. همچنین نهادن حوله گرم روی سر و مالش با آب سرد نیز یک درمان مؤثر است.

کچلی:

علت کچلی نیز مانند "ریزش قطعه ای موی سر" متعدد و مختلف است. نداشتن تندرستی کافی و بدی تغذیه، عصبانیت، پرکاری، استفاده همیشگی از کلاه، استفاده مداوم از کرمها و روغن های مو هر یک به تنهایی عواملی هستند که در ایجاد عارضه کچلی نقش مؤثری دارند. تغذیه غلط معمول، مصرف مواد عاری از املاح معدنی به مدت طولانی که موجب سست شدن پیازهای مو و غده های مربوطه می گردد یکی دیگر از علل و عوامل اولیه این بیماری است.درمان کچلی:

آنچه در باره ریزش قطعه ای موی سر گفته شد در اینجا نیز صدق می کند. چند روزی رژیم غذایی تمام میوه و تنقیه شبانه و پس از آن استفاده از برنامه غذایی بهترین راه شروع درمان بوده و در صورت وجود یبوست باید آنرا برطرف کرد. مشت مال روزانه و حمام نشسته با اسفنج آب سرد، اساسی ترین تدبیر معالجه ریزش قطعه ای موی سر توصیه شده و در اینجا نیز باید با نهایت دقت اجرا گردد. از گذاشتن کلاه روی سر باید خود داری شود چراکه هوا و نور خورشید باعث تقویت پیاز مو می گردد. از بکار بردن مواد تقویت کننده موی سر و نیز درمان با برق باید خود داری شود ولی استفاده از اشعه ماوراء بنفش توصیه می گرددکورک چیست؟

کورک تورم التهابی دردناک پوست است که در اطراف پیاز مو ایجاد می شود ممکن است تعداد آن یک یا چند عدد باشدکه در یک یا چند نقطه بدن همزمان یا بدنبال یکدیگر ودر زمانهای مختلف ایجاد گردد و لازم نیست تورم محدود به یک پیاز مو باشد، زیرا امکان دارد در هنگام رسیدن کورک و چرکی شدن آن، سایر غدد مجاور را نیز درگیر سازد. علت کورک کثافات خون است و در اثر سوء تغذیه و به خصوص مصرف غذاهای نشاسته ای و قندی و غذاهای فرآوری شده و فست فودی که از لحاظ املاح و ویتامین های ضروری بدن فقیر باشد، ایجاد می گردد.درمان کورک:

بیمار باید به مدت پنج تا ده روز تحت کامل رژیم میوه قرار گیرد، مصرف مواد نشاسته ای مثل برنج، سیب زمینی و نان را کاهش دهد و رژیم میوه را در برنامه غذایی خود بگنجاند. قسمت درگیر شده را با محلول داغ سولفات منیزیم هفته ای دو بار شستشو کند. حمام نشسته با اسفنج سرد محل درگیر شده را خنک سازد و تمرینات ورزشی هوازی مثل پیاده روی و ایروبیک نیز به مدت نیم ساعد در روز انجام دهد.


کفگیرک چیست؟

کورک و کفگیرک دو عارضه بسیار مشابه اند به طوری که گاهی تفکیک آنها از یکدیگر بسیار دشوار است. اختلاف اساسی آنها عبارتند از:

1- کفگیرک یک التهاب تورمی است که از کورک شدید تر است.

2- منطقه وسیع تری را درگیر می کند.

3- نسبت به کورک برجستگی کمتری روی پوست ایجاد می کند.

4- قرمزی اطراف برجستگی وسیعتر است و محل قرمزی پوسته پوسته می شود.

کفگیرک وضع مزاجی بیمار را ضعیف می کند و گاهی ممکن است در کسانی که بنیه ضعیفی دارند، عواقب ناگواری به بار آورد.


درمان کفگیرک:

درمان کفگیرک با معالجه درمان کورک شباهت زیادی دارد با این تفاوت که در معالجه کفگیرک مراقبت بیشتر ی نیاز است.

روش درمان:

امساک در غذا به مدت چهار تا هفت روز و در این مدت فقط آب پرتقال یا آبلیمو رقیق شده و یا آب سبزیجات و میوجات بنوشید. سپس رژیم غذایی عادی به همراه میوجات و سبزیجات را به مدت هفت تا چهارده روز ادامه دهند. پس از چهارده روز میتوان رژیم غذایی کامل هفتگی را از سر گرفت البته مشروط به آنکه کفگیرک علائمی از بهبود نشان داده باشد.


شوره سر چیست؟

این عارضه عبارت است از ریزش پوسته های سفید یا زرد رنگ که به طور همیشگی از پوست صورت و به خصوص پوست سر می ریزند. شوره موقعی زیادتر می شود که سر را شانه کنند یا برس بکشند. نوعی شوره سر چرب وجود دارد که از سایر انواع آن آزاردهنده تر است.درمان شوره سر:

در حقیقت جوش صورت و شوره سر از لحاظ علت و درمان با یکدیگر شباهت دارند و هردو برای کمک به دفع مواد سمی و زایدی هستند که نتوانسته اند به طور طبیعی از بدن دفع شوند. کسی که مبتلا به شوره سر است باید همان دستورهای جوش صورت را انجام دهد با این تفاوت که در اینجا نیازی به کمپرس گرم روی موضع آسیب دیده نیست و لی بجای آن بایستی هفته ای دو بار موی سرد خود را با آب گرم و صابون سیاه ارگانیک بشویند و پوست سر را هر شب به مدت پنج دقیقه با سر انگشتان ماساژ دهند.


تورم و التهاب پوست چیست؟

در این بیماری قسمت داخلی پوست متورم می شود و ممکن است این عارضه نتیجه مسمویت حاصله از تماس با گیاهان مثل تماس با پیچک یا با پیتال و یا به سبب سوختگی ایجاد شود و نیز امکان دارد بدنبال مسمومیت غذایی یا دفع مواد سمی حاصل از داروهای مصرف شده از راه پوست تولید گردد. بطور خلاصه علت ایجاد التهابات پوستی متنوع و گوناگون است و به تبع آن نوع درمان نیز بر حسب علت متفاوت خواهد بود.


درمان التهاب پوستی:

1-هفت تا ده روز اول: امساک از غذا و رژیم کامل میوه و سبزیجات و نوشیدن سه لیوان آب پرتقال طبیعی یا آبلیموی رقیق شده در سه وعده روز

2- چهارده روز برنامه غذایی عادی به همراه میوه و سبزیجات و نوشیدن آب پرتقال صبحگاهی و آبلیموی رقیق شده قبل از خواب

3- بازگشت به برنامه غذایی عادی


مراقبتهای پوست به روش گیاه درمانی

Making MusiC

کد +1 گوگل
محصولات صابون ارگانیک حکیم در فروشگاه مسبی