جلوگیری از ریزش مو، تقویت مو، جلوگیری از رویش موی صورت، درمان آلوپسی، موخوره و شوره سر با داروی گیاهی

 1. جهت تقویت مو پودر ریشه درخت نارون را با خضاب مخلوط نموده مانند حنا استفاده کنند.
 2. جهت تقویت موی سر چند حبه سیر له شده، 10 گرم بابونه، 50 گرم عرق گزنه را مخلوط کرده سپس 150 گرم روغن زیتون به آن اضافه مینمائیم با حرارت غیر مستقیم می جوشانیم تا آب آن بخار شود پس از صاف کردن مو ها را با آن ماساژ دهند.
 3. جهت تقویت پوست، گیاه بلادون را جوشانده با آب آن ماساژ دهند.
 4. جهت تقویت موی سر با روغن گل بنفشه مو ها را ماساژ دهند.


طرز تهیه روغن گل بنفشه:

ابتدا 20 گرم گل بنفشه را با 20 گرم عرق گزنه خیسانده سپس 200 گرم روغن زیتون به آن اضافه نموده به مدت 6 ساعت با آب جوش حرارت داده (بن ماری) پس از تیخیر شدن عرق گزنه صاف نموده و موها را ماساژ دهند.

 1. پرسیاوشان را در عرق بید جوشانده سپس صاف نموده با روغن زیتون مخلوط کرده با حرارت غیر مستقیم(بن ماری) حرارت داده تا عرق تبخیر شود سپس با روغن موها را ماساژ دهند. جهت تقویت و جلوگیری از سفید شدن مفید می باشد.
 2. جهت تقویت موی سر و سالم ماندن مو با شانه ای که از چوب شمشاد ساخته شده است موها را شانه نمایند.
 3. برای تقویت مو خاک اره چوب شمشاد را با حنا مخلوط نموده و با عرق آویشن خمیر نموده روی سر بگذارند.
 4. ماساژ با جوشانده بابونه باعث تقویت مو می شود.


رویش مو:

 1. برای جلوگیری از رویش موی صورت خانمها شیره ریشه رازیانه را به صورت بمالند.
 2. یک روش برای جلوگیری از رویش موی صورت:

پودر رازیانه را با گرد باقلا داخل عرق رازیانه خیس نموده بعد از اینکه صورت را بند انداختند به صورت ماسک روی صورت بگذارند.

 1. جهت رویش مو هرماه 5 روز، روزی دو بار هر بار یک گرم گرد پیاز عنصل تشویه شده را همراه کمی آب بنوشند.

روش تشویه پیاز عنصل:

پیاز عنصل را داخل خمیر گذاشته و خمیر را زیر آتش یا در فر قرار می دهند تا بپزد سپس پیاز عنصل را خارج کرده پوسته های سوخته خارجی آن را کنار گذاشته مغز پیاز را برش زده در سایه خشک مینمایند سپس به صورت گرد در آورده و استفاده کنند. توجه داشته باشند که پیاز عنصل سمس است و اگر با پوست تماس پیدا کند امکان تاول وجود دارد. همچنین کسانی که ناراحتی معده و یا کلیه دارند از این پیاز استفاده نکنند.

 1. برای جلوگیری از رویش مو 10 گرم برگ شوکران را با 300 گرم هویج پخته و له شده مخلوط نموده بعد از بند انداختن موهای صورت یا بدن به صورت ضماد بگذارند. به علت سمی بودن از این گیاه زیاد استفاده نشود زیرا سم آن از طریق پوست نیز جذب می گردد.

جلوگیری از ریزش مو:

 1. برای جلوگیری از ریزش مو 40 گرم شیرین بیان را در یک لیتر آب 5 دقیقه جوشانده صاف نموده و موها را ماساژ دهند.
 2. مالیدن روغن بنفشه از ریزش مو جلوگیری می کند.

طرز تهیه روغن بنفشه:

200 گرم روغن کنجد را با 20 گرم بنفشه مخلوط نموده بگذارند چند روز بماند سپس صاف نموده مجدداٌ 20 گرم بنفشه را اضافه کنند این عمل را چند بار تکرار کنند تا روغن بنفشه بدست آید.

 1. برای جلوگیری از ریزش و سفید شدن مو با روغن بلوط موها را ماساژ دند.

طرز تهیه روغن بلوط:

میوه بلوط را آسیاب نموده سپس 200 گرم از پئر آسیاب شده بلوط را با یک لیتر روغن کنجد مخلوط نموده به مدت 6 ساعت حرارت غیر مستقیم(بن ماری) می دهیم سپس صاف نموده با آن روغن موها را ماساژ دهند.

 1. برای درمان مولیسیک یا آلوپسی آره آتا(ریزش مو به شکل سکه ای) 50 گرم پرسیاوشان را در 500 سی سی روغن زیتون خیسانده و به مدت 6 ساعت با آب جوش حرارت غیر مستقیم(بن ماری) داده و یا به مدت 14 روز در آفتاب تابستان بگذارند سپس صاف نموده به محل ریزش مو بمالند.
 2. یک روش دیگر برای درمان آلوپسی آره آتا: کمی پیاز عنصل را در پارچه ای بگذارند و پارچه را به قسمتی که مویش ریخته بمالند نباید زیاد بماند چون تاول می شود و با احتیاط این کار را انجام دهند.
 3. جهت جلوگیری از ریزش مو غده گیاه بخور مریم را با سرکه رقیق شده مخلوط نمایند سپس موها را ماساژ دهند. البته با نظر پزشک مصرف گردد.
 4. برای درمان شوره سر خاکستر پوست درخت نارون را با عرق مورد و 2 قاشق روغن کرچک مخلوط نموده مانند حنا روی سر گذاشته سپس موها را بشویند.
 5. جهت درمان شوره سر پودر موسیر را با زرده تخم مرغ مخلوط نموده به سر بمالند.
 6. برای درمان شوره سر و بلند شدن موها، موها را با عرق بید ماساژ دهند.
 7. برای از بین بردن شوره سر 20 گرم اکلیل کوهی را در یک لیتر آب(اگر عرق بید باشد بهتر است) جوشانده سپس صاف نموده 5 گرم بوراکس را داخل آن که هنوز داغ است حل نموده( اگر حل نشد کمی حرارت دهند تا حل شود) سپس در حمام سر را بشویند.
 8. جهت برطرف کردن شوره سر خاکستر پرسیاوشان را با عرق مورد مخلوط کرده به سر بمالند.
 9. برای رفع شوره سر و جلوگیری از ریزش مو عصاره دانه تاتوره را با آب مخلوط نموده موها را شستشو دهند. این گیاه سمی است با احتیاط مصرف شود. (این گیاه خوراکی نیست)
 10. برای درمان شوره سر خاک اره چوب شمشاد را با حنا مخلوط نموده سپس با عرق مورد خمیر نموده روی سر بگذارند.
 11. جهت درمان شوره سر پودر گل بنفشه، آرد نخود، گل خطمی و شلتوک برنج را در عرق مورد خیس نموده به مدت 2 ساعت به صورت ضماد بر سر بگذارند.


درمان کچلی با داروی گیاهی:

 1. برای رفع کچلی و بیماریهای پوستی 5 گرم بالوطی را در 200 سی سی آب جوشانده پس از سرد شدن زخم را شستشو دهند.
 2. برای معالجه کچلی 10 گرم برگ گیاه باریقون را با 300 گرم هویج پخته و له شده مخلوط کرده به صورت ضماد در محل بگذارند.
 3. جهت درمان کچلی گیاه باقلای مصری را به صورت ضماد بگذارند و در صورت خشک بودن پخته سپس به صورت ضماد بگذارند.

درمان موخوره با داروی گیاهی:

 1. جهت درمان موخوره با غده تازه گیاه بخور مریم نوک موها را ماساژ دهند.
 2. جهت از بین بردن موخوره 50 گرم غنچه گیاه درمنه را در 500 سی سی روغن زیتون مخلوط کرده سپس 14 روز در آفتاب بماند سپس صاف نموده موها را با روغن ماساژ دهند.
 3. پیاز عنصل ضد موخوره است، 10 گرم پیاز عنصل را با 200 گرم عرق مورد مخلوط کرده نوک موها را داخل محلول بگذارند سپس آبکشی کنند.