درمان بواسیر با داروی گیاهی


درمان بواسیر با داروی گیاهی

خونریزی بواسیر، شقاق مقعد، ورم مقعد و فیستول

بواسیر
بواسیر و خونریزی آن، راهی است که بدن برای پیشگیری از بسیاری از بیماریها انتخاب می کند. اظهاراتی که اطباء قدیم و از جمله شیخ الرئیس فرموده اند منطقی و از روی حکمت و عقل می باشد. حتماً این اظهارات تأثیر گرفته از احادیث نبوی است طب اسلامی خون بواسیر را خونی آلوده می داند که باید از بدن خارج شود، بواسیر راه گریزی از بیماریهایی مانند؛ بیماریهای اعصاب، مالیخولیا، صرع سوداوی، باد سرخ، جوش های جلدی، سرطان، اگزما، جرب، قوبا، جذام، ذات الجنب، ذات الریه، سرسام و سکته های قلبی و غیره است.

شدّت آلودگی خون بواسیری
خون بواسیری خون بسیار کثیف و ناشی از سودای دم است. سودای دم وقتی رسوب کند آنقدر بیماری‏زا است که حتی اگر یک قطره آن را در قلبی که در حال تپش باشد بریزند قلب از شدّت آلودگی آن از کار می‏ افتد. کبد تلاش می‏ کند این خون خطرناک را از خودش و از اعضای رئیسه دور کند، لذا بسوی اندام کم ارزش‏تر و دردناک‏تر می‏فرستد تا انسان زنده بماند. دردناک‏تر از این جهت که انسان را تحریک کند که وضع خطرناک است! زودتر برو و فکری برای درمان کن!
خون کثیف که حاوی سودای غلیظِ دم است آن قدر کثیف است که در انتهای روده ایجاد ضایعه می‏ کند. فولیکول‏های زیادی در انتهای روده تشکیل می‏ شود که فرورفتگی و بیرون زدگی‏های آن همراه با خون و چرک از مقعد بیرون می‏زند. حال اگر این ماده سمی خطرناک به قلب یا اعضای رئیسه دیگر مانند مغز بریزد چه فجایعی در انتظار مریض خواهد بود؟!
در حدیث از پیامبر اکرم(ص) نقل شده که: «خون بواسیر امان است از جنون، مالیخولیا، سرطان، سکته، جذام و پیسی و امثال آن!» این فرمایش دلسوز امت پیامبر گرامی ماست که به ما می‏ فهماند که راه خروج خون بواسیری را با عمل جراحی نبندید بلکه اصل آن را درمان کنید! اصل آن در کبد است و همان اخلاط اضافی آلوده است که نوع آن اغلب سودای دم بسیار کثیف می‏ باشد.
بنابراین کسانی که بدون معالجه ریشه ای باعث بند آمدن خونریزی بواسیر می شوند در حق بیمار ظلم کرده و زمینه بروز انواع بیماریهای خطرناک را بر او هموار کرده اند و در عصر ما بیشتر انتقاد ما متوجه اطباء فرنگ رفته است که بی مهابا دستور به عمل جراحی می دهند، بیماری را از رنج درد و خونریزی می رهانند و ده ها بیماری دیگر از قبیل سرطان کبد و غیره را به او تقدیم می نمایند.
ضمن اینکه بیماری بواسیر معمولاً پس از جراحی در مدت کوتاهی مجدداً بازگشت می کند.
توجه کنید که بواسیر اکثراً از ماده سودائی و خون سودائی و یا خلط سودائی و خونی با هم تولید می شود. ماده بواسیر کمتر بلغمی است. پس قبل از هر چیز باید به اصلاح بدن پرداخت و خون بد و ناپسند را بیرون راند.
اطباء گیاهی هم دقت کنند قبل از پاکسازی بدن از خون و خلط ناپسند اقدام به بستن خونریزی بواسیر با ضمادهای قوی نکنند. این کار اگر چه باعث رضایت و خوشحالی بیمار و احساس غرور در پزشک می شود اما پیامدهای آن باعث نگرانی است.
تنها در شرایطی که خون بواسیر باعث ضعف و ناتوانی شدید بیمار شده است باید با ضمادها و داروهای پاشیدنی باعث بند آمدن خون گردید، اما در هر حال باید خون ناپاک و خلط بدجنس از بدن بیمار پاکسازی شود. اگراین پاکسازی بخوبی صورت پذیرد، نیاز چندانی به داروهای موضعی نخواهد بود اگر لازم باشد با بخور دادن و یا داروهای دود کردنی می توان مانع از عفونت محل بواسیر شد یا اینکه پس از پاکسازی بدن، زخم های مقاوم بواسیر را با ضماد و داروهای موضعی دیگر درمان نمود.
پاکسازی های بواسیر از طریق اسهال دادن ملایم بیمار، استحمام به موقع و خونگیری بوسیله حجامت یا زالو است.

درمان های گیاهی بواسیر:
تا 15 روز صبح ناشتا یک روز در میان 2 لیوان عرق شاهتره را داغ کنید تا به حد جوش برسد، بلافاصله آن را روی 3 قاشق غذاخوری خاکشی که از قبل تمیز کرده اید بریزید و به جای صبحانه میل کنید و تا ظهر هیچ چیز نخورید مگر کمپوت یا فرنی رقیق.
روز بعد 3 قاشق غذاخوری ترنجبین را در یک و نیم لیوان آب جوش حل کنید و صاف کرده داغ داغ روی 3 قاشق غذاخوری خاکشی که از قبل تمیز کرده اید بریزید و به جای صبحانه میل کنید و تا ظهر مثل روز قبل عمل نمایید. جوشانده زیرا که مسهل عام نام دارد بعد از ناهار و شام میل کنید:
مسهل عام
- سنا و گل سرخ از هر کدام 50 گرم و افسنتین و گل ختمی و تخم کتان و ترنجبین از هر کدام 25 گرم با هم مخلوط و نیم کوب کنید و هر بار یک قاشق غذاخوری را با یک و نیم لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند صاف کنید و شیرین کرده و میل نمایید.
این دارو اسهال آور است لذا مقدار مصرف را بگونه ای تغییر دهید که اسهال ملایمی برقرار باشد مثلاً یک بار در بعد از ظهر میل شود.
سوپ گشنیز را هر روز یا یک روز در میان به جای ناهار میل کنید که مواد سوپ به ترتیب زیر است:
-
سبزی گشنیز با اسفناج یا برگ چغندر و عدس و یا نخود و کمی برنج و ماهیچه گوسفند یا مرغ بدون چربی و آلوی بخارا.
روز بعد نیز غذا آب پز و شامل سبزیجات فصل مانند کدو و ریواس و کنگر و شلغم و چیزهایی که در همان فصل موجود است باشد.
پس از 15 روز قرص زیر را بسازید و روزانه 3 تا 6 عدد میل کنید:


سایر درمان های گیاهی بواسیر با طب سنتی:

 1. برای تحلیل ورم مقعد عصاره میوه خرنوب را بمالند.
 2. برای درمان بواسیر و شقاق مقعد، گرد خون سیاوش را بصورت ضماد بگذارند.
 3. برای درمان بواسیر سه گرم برگ و پوست درخت گز را با نیم گرم دارچین در 200 سی سی آب جوش دم کرده بنوشند. هر ماه به مدت هفت بار این کار را انجام دهند.
 4. پوست درخت گز برای کبد و طحال مضر است همراه مصطکی میل شود.
 5. برای درمان بواسیر 4 گرم گیاه خشک دم اسب را در 200 سی سی آب جوش دم کرده و روزی سه فنجان بنوشند.

توجه: مصرف این گیاه ممکن است باعث نقص های مادر زادی شود-خانمهای باردار از خوردن این گیاه خودداری نمایند.

 1. برای درمان بواسیر از پماد رازک به محل بمالند.

طرز تهیه پماد رازک:

5 گرم رازک را در 150 سی سی آب جوشانده پس از سرد شدن با 30 گرم اوسیرین مخلوط نموده بمالند.

 1. برای درمان بواسیر زنجبیل را تراشیده تا مانند شیاف شود سپس در روغن حیوانی پخته شبها وقت خواب استعمال کنند.
 2. جهت درمان بواسیر 2 گرم زیرفون را در 200 سی سی آب جوش دم کرده روزی سه فنجان بنوشند و یا 50 گرم زیرفون را در یک لیتر آب جوشانده محل را کمپرس کنند.
 3. زیره سبز برای درمان بواسیر مفید است.

حضرت محمد (ص) فرموده اند: زیره معده را تقویت می نماید، مرض بواسیر را قطع کرده و انسان را از مرض لقوه در امان نگه می دارد.

 1. برای رفع التهاب بواسیر 3 گرم گیاه ستاره ای متوسط را در 250 سی سی آب جوش دم کرده و روزی دو فنجان بنوشند و 6 گرم در 300 سی سی آب جوشانده بصورت ضماد بگذارند.
 2. برای رفع ناراحتی بواسیر 50 گرم میوه سرو را در یک لیتر آب جوشانده محل را بشویند.
 3. گیاه سگ زبان برای درمان بواسیر مفید می باشد، برگ و ریشه تازه گیاه را له نموده بصورت ضماد بگذارند.
 4. جهت درمان بواسیر 1.5 گرم سنبل الطیب را در 100 سی سی آب جوش دم کرده روزی سه بار همراه عسل میل کنند.
 5. برای درمان بواسیر سورنجان سفید را با روغن گوسفند مخلوط نموده به صورت شیاف استفاده کنند. این شیاف باعث می شود که دانه بواسیر جدا شود.

توجه: خانم های حامله از خوردن این گیاه خودداری کنند- کسانی که سرطان پوست دارند از مصرف این گیاه خودداری کنند- مصرف این گیاه برای کبد و معده مضر است همراه کتیرا، زعفران و کمی شکر میل شود.

 1. برای درمان بواسیر 3 گرم ریشه گیاه علف بواسیر را در 200 سی سی آب جوشانده روزی دو فنجان بنوشند و همچنین برگ، ساقه و گل این گیاه را کوبیده بصورت ضماد بگذارند و یا ریشه خشک این گیاه را پاک کرده سپس خیس نموده و عصاره آنرا گرفته با روغن کنجد مخلوط نموده به محل بمالند و یا ریشه خشک شده این گیاه را در روغن کنجد خیسانده به محل بمالند.
 2. برای شستشوی بواسیر 20 گرم مریم نخودی را در یک لیتر آب جوشانده پس از سرد شدن صاف نموده استفاده گردد.
 3. جهت جلوگیری از خونریزی بواسیر 9 گرم ریشه گیاه مشط الراعی را در 350 سی سی آب جوشانده روزی سه فنجان بنوشند و با جوشانده محل را بشویند.
 4. یک روش دیگر جهت جلوگیری از خونریزی بواسیر این است که ریشه مشط الراعی را در سرکه پخته به صورت ضماد بگذارند. این ضماد برای درمان شقاق مقعد نیز مفید می باشد.
 5. برای درمان بواسیر یک گرم ریشه گیاه مهر طلایی را در 200 سی سی آب جوش 10 دقیقه دم کرده روزی دو بار هر بار یک سوم فنجان با عسل شیرین نموده بنوشند و یا از عصاره ساقه زیرزمینی این گیاه روزی 4 بار هر بار 20 قطره میل کنند. نباید بیش از 4 روز استفاده گردد.

توجه: بیماران قلبی، دیابتی و کسانی که فشار حخون بالا دارند از خوردن این گیاه خودداری کنند.

طرز تهیه عصاره گیاه مهر طلایی:

20 گرم پودر ساقه زیر زمینی این گیاه را با 40 گرم الکل 90 درجه و 100 گرم آب مقطر مخلوط نموده چند روز بمالند و سپس صاف نموده با نظر پزشک استفاده کنند.

 1. برای درمان بواسیر روغن گیاه وسمه را به محل بمالند.
 2. برای التیام زخم بواسیر برگ های سرشاخه یاس سفید را کوبیده بصورت ضماد بگذارند.
 3. برای درمان فیستول از گیاه ستاره ای متوسط از نوع Stellaria aguatica scop به صورت خوراکی و شستشو می توان استفاده کرد. 4 گرم در 100 سی سی آب دو دقیقه جوشانده روزی دو فنجان بنوشند و محل را شستشو دهند.